تبلیغات
آبادان obodan - آبادان از نظر تقسیمات كشوری
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مجید برغشی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
آبادان obodan
شهر من من به تو می اندییشم نه به تنهایی خویش obodan
شهرستان آبادان یكی از شهرهای مهم استان خوزستان است. از نظر تقسیمات كشوری از دو بخش «مركزی »و «قصبه معمره» (qosbe- moammere) تشكیل شده است. بر طبق آخرین آمار قبل از انقلاب بخش مركز ی از دو دهستان «بهمنشیر » و «صلبوخ»(salbu:x)تشكیل شده بود. بخش قصبه معمره(كه بعدها اروند كنار نامیده شد)شامل چهار دهستان بوده است:«سلاحی»(salahi)(كه آن را خسروآباد نیز گویند)«منیوحی»(manyohi )«معمره»(moamnere) و «نصار» (nassar) هر كدام از این دهستان ها شامل چندین آبادی بوده‌اند و در مجموع 135 آبادی در شهرستان آبادان وجود داشته است. قابل ذكر است كه قسمت شمالی جزیره آبادان از لحاظ تقسیمات شهری جزو شهرستان خرمشهر است و در آن قسمت آبادی‌هایی وجود دارد كه  اغلب رفت و آمدشان با آبادان است و بدون شك آمد شدی هم با خرمشهر داشتند.در همین راستا به معرفی اجمالی بخش‌ها، دهستان‌ها و برخی از آبادی‌های جزیره آبادان می پردازیم تا خوانندگان تصویر جامع‌تری از حومه شهر داشته باشند. بخش‌مركزی از دهستان‌های بهمنشیر و صلبوخ‌ تشكیل شده دارای بیش از 65 قریه بزرگ و كوچك است.

دهستان‌های بهمنشیر عمدتاً در كنار رودخانه بهمنشیر قراردارد و بیش 25 آبادی دارد كه از مهم‌ترین آنها«صونیخ» (soveynex)«طره بخاخ»(tarreh- nejaj) و چوئبده»(coyebdeh) است. صونیخ در شش كیلومتری شمال غربی آبادان قرار دارد. صلبوخ نام جزیره كوچكی است در میان اروندرود. این دهستان در غرب آبادان واقع شده است. در این جزیره بیش از 40 قریه كوچك متصل به هم وجود دارد. از قریه‌های مهم آن می توان «نعیمه»«چومه» و «راس» را نام برد.

بخش قصبه را سابقاً حاجی سلطان می نامیدند. این بخش در جنوب خاوری آبادان كنار اروند رود واقع شده و محدود است از شمال به بخش مركزی از غرب و جنوب به اروند رود و از شرق به خور بهمنشیر واراضی مسطح باطلاقی. مساحت این بخش در حدود272 كیلومتر مربع است. این بخش از آبادان چهاردهستان و بیش از 70 آبادی دارد. دهستان خسروآباد در جنوب شرقی آبادان قرار داد و از شش قریه بزرگ و كوچك تشكیل شده است. آبادی‌های مهم آن عبارتند از «شلهه حاج حسین» «شلهه معاویه» «شلهه توامر» و خود روستای «خسروآباد» كه مركز دهستان نیز می باشد.

منیوحی یكی دیگر از دهستان‌های قصبه معمره است كه در حاشیه‌ی شرقی اروند رود قراردارد. این دهستان در حدود20 آبادی دارد و از دهستان‌های مهم شهرستان آبادان است. قریه «كوت ناصر» از روستاهای مهم این دهستان است.

معمره سومین دهستان بخش قصبه است. این دهستان در جنوب جزیره آبادان در جوار «نهر قصر» قراردارد و بیش از 15 آبادی مهم دارد كه در امتداد یك جاده قرار دارند. از مهم‌ترین آبادی‌های این دهستان می توان از«نهر معیدی‌ها» «نهر معاتیج» «نهر ناهی» «نهر نشمی»«نهر علم» «نهر علی شیر» «نهر عریض» و «نهر مچری» نام برد دهستان چهارم بخش قصبه معمره، قصبه نصار است. این دهستان كنار اروند رود جنوب شرقی شهر آبادان قرار دارد. دهستانی است با حدود 30 آبادی و روستا كه مهم ترین آن‌ها «نهر ناصر» و «نهر طلیب» (nahr- tolib)است.

از این رو می توان نتیجه‌گرفت كه به علت آن كه عمدتاً اطراف آبادان را نخلستان‌ها فراگرفته است، روستاهای آبادان نیزگرداگرد آب، بر كنار اروند رود، كارون و رودخانه بهمنشیر قرار داشته‌اند، به عبارت دیگر عمده‌ی روستاهای آبادان در نخلستان ها و با فاصله‌های بسیار نزدیك از یكدیگر قرار داشته‌اند.

نوع مطلب :
برچسب ها :


یکشنبه دهم آذرماه سال 1387 :: نویسنده : مجید برغشی